Výpis všech příspěvků

Proč používat zimní pneumatiky v zimním období?

Diskuze o nutnosti či významu přezutí z letních na zimní nebo celoroční pneumatiky jsou poměrně časté. Skutečnost je však taková, že oproti letním pneumatikám, zimní pneumatika exceluje nejen na sněhu a ledu, ale i v dalších nepříjemných povětrnostních podmínkách jako jsou sněhová břečka, odtávající sníh, velké množství vody na silnici, ale i prostá podchlazená vozovka. Používání zimních pneumatik je základní nutností pro bezpečnou jízdu. Někteří řidiči jí však stále nevěnují dostatečnou pozornost.

Zimní pneumatiky se standardně označují písmeny M+S, tedy „mud and snow“ neboli „bláto a sníh“. Tento symbol vyražený na bočnici pneumatiky potvrzuje, že pneumatika je vhodná a určená do sněhu, bláta či sněhové břečky, a to v rozsahu všech zimních teplot. Tento symbol ovšem nevypovídá nic o výkonu a reálných vlastnostech konkrétní zimní pneumatiky.

Kvalita pryžové směsi a konstrukce pneumatiky je klíčová vzhledem k jízdním vlastnostem pneumatiky. Zimní pneumatiky osvědčených výrobců mají neporovnatelně lepší vlastnosti na sněhu a ledu, než pneumatiky výrobců orientovaných pouze na nízkou cenu. S levnými zimními pneu sice zabrzdíte pravděpodobně dříve než na letních pneumatikách, nedosahují však dostatečných bezpečnostních výsledků v porovnání s pneumatikami kvalitních a ověřených značek.

Rozdíl jízdních vlastností zimní, celoroční a letní pneumatiky v zimním období

Renomovaný výrobce pneumatik Bridgestone zpracoval studii, ve které je vidět zásadní rozdíl v jízdních vlastnostech automobilu na letních, celoročních a zimních pneumatikách v zimních podmínkách. 

Srovnání probíhalo na testovacím polygonu, za podmínek švédské zimy, na speciálním zařízení simulujícím zatočenou asfaltovou silnici s větším množstvím vody na povrchu. Z těchto praktických testů v zimních podmínkách vyplynulo, že brzdná dráha letních pneumatik je více než dvojnásobná oproti vzdálenosti, na které zastaví automobil na kvalitním zimním obutí. Celoroční pneumatika potřebuje při stejné rychlosti o 80 procent delší brzdnou dráhu.

Rychle a bezpečně zastavit je důležité nejen pro řidiče, ale i pro ostatní účastníky provozu. V zimě, například v koloně aut nebo na přechodu pro chodce, se počítá každý centimetr, o který dokážete zabrzdit dřív. V případě vzniku nehody na nevhodně zvolených pneu navíc riskujete problémy s policií pro hrubé porušení předpisů a s případným plněním pojišťoven.

Potřebujete poradit třeba s výběrem pneu?

V případě , že budete chtít vědět víc , nebo pomoci přímo naším technikem , neváhejte nás kontaktovat na některé z našich provozoven.