Recyklace pneumatik

Potřebujete zlikvidovat sadu pneumatik nebo splnit zákonné povinnosti? Poradíme Vám jak na to.

Pomáháme udržovat Česko čisté
už od roku 1991

Již třetí generace
Již třetí generace rodinné firmy pracuje na sběru a zpracování ojetých pneumatik
Zajistili jsme svoz a zpracování 
více než 800.000 tun pneumatik
Zajistili jsme svoz a zpracování více než 800.000 tun pneumatik
Každý rok zpracujeme 60% odpadních pneumatik vyprodukovaných v ČR
Každý rok zpracujeme 60% odpadních pneumatik vyprodukovaných v ČR
Recyklace

Jsme největším zpracovatelem opotřebených pneumatik v ČR

Vše začalo v roce 1991 s jedním vozíkem a dvěma brigádníky. Dnes naše rodinná firma disponuje vlastní flotilou nákladních vozů, stovkami kontejnerů rozmístěných na sběrných místech po celé ČR a moderní technologií pro zpracování pneu. Nejen díky tomu zpracujeme ročně přes 40.000 tun pneumatik, tedy několik milionů kusů.
Recyklace 2

Když se recyklovat nebude

Nikdo přeci nechce, aby byly pneumatiky poházené okolo silnic, na polích či na skládkách. Skládkování je navíc zákonem zakázáno od roku 2006.

V krajním případě bychom potom mohli mít ve velkých městech hromady hořících pneumatik jako ve městečku Springfield ze seriálu Simpsonovi.

Často kladené dotazy

Bohužel, takto to nefunguje. Použité pneumatiky jsou odpad, na který se váže nákladná logistika a zpracování. Pneumatiky tak můžete odevzdat na sběrných místech bezplatně a jejich ekologické využití hradí výrobci a dovozci pneumatik.
Odpověď na tuto otázku má dvě roviny:
  1. Ano, běžné pálení pneumatik je velmi špatné a vzniká při něm velké množství zdraví nebezpečných látek. V žádném případě se nesnažte pneumatiky využívat jako náhradu tuhých paliv u Vás doma.
  2. Využití v cementárnách ale špatné určitě není. Teplota hoření je tak vysoká, že pneumatiky shoří během několika vteřin zcela beze zbytku. Zbylé materiály jako železo a síra se při výpalu slínku vážou na vyráběný produkt a dochází tak i k využití materiálovému.
To bohužel není možné. Vaše pneumatiky se nahromadily v souvislosti s podnikáním, a tudíž není možné pneumatiky odevzdat v rámci zpětného odběru na sběrných místech. Máte tedy dvě možnosti. Pneumatiky nechat zlikvidovat v režimu odpadu a jejich likvidaci zaplatit nebo vstoupit do jedné ze sítí sběrných míst. Stanete se tak místem zpětného odběru a pneumatiky od vašich zákazníků tak mohou být sváženy bezplatně pro Vás.
 
Koncový zákazník může pneumatiky odevzdat na místech zpětného odběru. Můžete si vybrat libovolné sběrné místo kolektivního systému ELTMA, sběrné sítě provozovatele GREEN nebo z kompletního seznamu míst zpětného odběru na stránkách MŽP.

Jak recyklace a zpracování pneumatik vypadá?

Zpětný odběr pneumatik

Pneumatiky svůj příběh nekončí ve chvíli, kdy se dostanou pod minimální výšku dezénu. Postupují dále do fáze recyklace a vyrábějí se z nich další produkty. Zcela zásadní však je, aby se pneu dostalo ke zpracovatelům a neskončilo na různých skládkách.

Bezplatný systém pro zpětný odběr pneumatik je ideální možnost, jak staré pneumatiky zlikvidovat. Likvidace pneumatik je zdarma vyjma podnikatelských subjektů zabývající se prodejem pneu. Pneumatiky jednoduše můžete odevzdat například v pneuservise.

Děkujeme, že vaše ojeté pneumatiky končí v recyklaci, které dále zpracujeme! Výtěžnost recyklace pneumatik dosahuje více jak 95%.

Potřebujete poradit jak se zbavit pneumatik?
Napište a domluvíme se

Oddělení recyklace pneumatik
Oddělení recyklace pneumatik
Zákaznická podpora
recyklace%at%tasy.cz